DERNEĞİMİZ

Fakültemiz mezunlarının dayanışma ve etkinliğini sağlamak, geleceğe yönelik işbirliğini oluşturmak doğrultusunda temel bir ihtiyacı karşılamak üzere İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunlar Derneği Ekim 1992 yılında kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Mezunlarımızın geniş katılımı ve destekleri ile 18 Ekim 1992 tarihinde genişletilmiş Kurucular Genel Kurulu Mülkiyeliler lokalinde toplanmıştır. Bu toplantının sonucunda 12 Kurucu Üye belirlenerek dernek kurma çalışmalarına başlamıştır. 

Bu kurucu üyeler sırası ile;Cenan Erdönmez (87), M. Adil Salepçİoğlu (87), Özlem Memİş (87), Murat Bolat (87), Nurettin Nebati (87), A.Osman Balkanlı (86), Tamer Oral (88), Sibel Dileksiz (83), Hasan SARI (92), Ercan demİr(89), Ferhat topçuoğlu (87), Mustafa gİrİt (87) 12 üyeli Kurucular Kurulu dernekleşme faaliyeti ve kurumsallaşma yönündeki çalışmalarının ilk göstergesi olarak İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunlar Derneği tüzüğünü tamamlamış ve derneğin kurulması yönünde yasal prosedür başlatılmıştır. 

1993 yılının ilk günlerinde tüzel kişiliğe kavuşan İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunlar Derneği ilk yönetim kurulunu oluşturmuştur. Buna göre İlk Yönetim Kurulumuz şöyle oluşmuştur. 
Başkan Cenan ERDÖNMEZ (87) 
Başkan Yardımcısı Murat Bolat (87) 
Genel Sekreter M. Adil Salepçİoğlu (87) 
Genel Sayman Tamer oral(88) 
Genel Yazman Özlem Memİş (87) 
Genel Sözcü Nurettin nebatİ (87) 

İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunlar Derneğinin bundan sonra yapmış olduğu ilk faaliyetlere bakacak olursak 

  Ocak 93 ; İlk İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunlar Derneği yemeği organize edilmiştir. 
  29 Ocak 93; İ.Ü Siyasal Bilgiler Fakültesi kurucusu ve ilk dekanı Tarık Zafer TUNAYA anıldı. 
  03 Şubat 93 Mezun Derneklerinin Etkinliği ve Sosyal Rolü” konulu söyleşi Bilsak Toplantı salonunda yapıldı. 
  20 Şubat 93;Prof. Dr.Vakur VERSAN' ın isim babalığını yaptığı ENDERUN adlı dergi yayın hayatına başladı. Ayrıca Fakültede öğrenim gören öğrencilere yönelik ve içeriğinde güncel olayları irdeleyen;AKADEMOS adlı bülten hazırlandı.
  30 Nisan 1993 ;Laiklik vedemokrasi konulu makale yarışması sonuçlandı. Uğur MUMCU’ nun anısına oluşturulan geleneksel “Demokrasi ve İnsan Hakları Ödülü” kapsamındadüzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi. 
  30 Nisan 93; Sarıca - Doğanay - Tunaya 'ya atfen fakültede 2000'li yıllara doğru Türkiye’nin ekonomik ve siyasal görünümü konulu sempozyum düzenlendi 
  16 Mayıs 93;İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunlar Derneği Olağan genel kurulu gerçekleştirildi. 
  27 Mayıs 93; Poyrazköy'de ilk kaynaşma gezisi düzenlendi. 
  25 Eylül 93; Elmadağ'da ilk dernek merkezi ve 10. Köy adını taşıyan dernek lokali kokteylile açıldı. 
  13 Kasım 93; Dernek lokalinde “Cumartesi buluşmaları “ başlatıldı. İlk konuk Dr.Hikmet Özdemir. 
  05 Aralık 93Ankara dabulunan İSBF’ liler ile ilk buluşma. 
  22 Ocak 94;İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunlar Derneği Ankara Şubesi kuruldu. 
  10/17 Mayıs 94; Meslek tanıtım toplantılarının ilki gerçekleştirildi 
  3/8 Ekim 94 I. Siyasal bilgiler şenliği gerçekleştirildi. 
  18 Mayıs 95; I.Siyaset haftası düzenlendi. 
  1998 Yılında; Yılında ilk burs çalışmaları başlatıldı. 
  6 Ağustos1999; Beşiktaş'ta bulunan dernek merkezi Taksim'e taşındı. Ağustosdepremine rağmen dernek merkezinin hizmete açılması için çalışmalar kısa sürede tamamlandı. Dernek sekreteryasının bulunduğu, konukların ağırlandığı kabul salonunun yanısıra kütüphanesi,eğitim salonu ile faaliyetlerine başladı. Dernek merkezi pazar-pazartesi günleri haricinde saat 10:00 ile 18:00 arasında hizmet vermektedir. Merkezimiz gün içinde özellikle burs,staj,iş imkanlarını öğrenebilmek, mesleki sınavlara hazırlık seminerlerine katılmak üzere fakültemiz öğrencilerinin sıkça ziyaret ettikleri bir konuma gelmiştir. 
  Dernek Merkezinin tanıtımı 22 ocak 2000 tarihinde gerçekleşti. Dernek kurucu üyeleri, kurucu ve eski başkan C. ERDÖNMEZ'in yanısıra Prof.Dr. Ersan İLAL,Prof.Dr.Aydın AYBAY, Prof.Dr. Burhan ŞENATALAR, Fakülte Dekanımız Prof.Dr. F.Orhon BASIK,fakülte kurucu dekanı Prof.Dr. Tarık Zafer TUNAYA'nın eşi Melahat TUNAYA merkezimizi ilk ziyaret eden konuklarımız arasında yeraldılar. 
  15/16 Nisan 2000;Mezun ve Öğrencilere yönelik kişisel gelişimi destekleyen kurs programları başladı. 
  19/03/2001-26/04/2001; Müfettişlik sınavlarına hazırlık seminerleri Derneğimizde ilk kez gerçekleştirildi.