ETKİNLİKLER

ETKİNLİKLER

Toplantı: SBF'Lİ ADAYLAR MEZUNLARLA BULUŞTU

ETKİNLİK HAKKINDA

Genel seçimler için geri sayım başlamışken SBF'li Milletvekili adayları, Mezunlar Derneği Organi

Genel seçimler için geri sayım başlamışken SBF'li Milletvekili adayları, Mezunlar Derneği Organizasyonu ile okuldaşlarıyla bir araya geldi. 4 aday ve 40 mezunun katıldığı toplantıda adaylar, arkadaşlarının sorularını yanıtladılar, projelerini aktardılar ve tabii ki okul anılarını paylaştılar.

Fotograf albümüne ulaşmak için tıklayınız...

26 Mayıs 2011 Perşembe akşamı İ.Ü. Baltalimanı Sosyal Tesislerinde gerçekleşen toplantıya Adalet ve Kalkınma Partisi adayları Nureddin Nebati (1987), İdris Bal (1989) ve İbrahim Türkiş'in (1989) yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi adayı Fedai Toyran (1987) katıldı.

Okulda olmadı, yemekte buluştuk

Toplantının, gündüz vakti okulda yapılması planlanlanmıştı ancak rektörlüğün okuldaki tüm toplantıları güvenlik endişeleri ile iptal etmesi üzerine akşam saatine alındı sosyal tesislere taşındı. Bu ani değişikliğe ve seçimlere sadece 2 hafta kalmasına rağmen adayların yeni saat ve yere riayet etmesi Siyasal birlikteliğine verilen önemin en önemli göstergesi idi.

Mezunlar Derneği Başkanı Atilla Çölhan'ın adaylara rozetlerini takıp Tunaya'nın desen çalışmalarını hediye etmesiyle başlayan gecenin satırbaşları şöyleydi.

Normal Demokrasi ve Sosyal Devlet vurgusu
Bir mezunumuzun normal demokrasi ve sosyal devlet talebini dile getirmesi üzerine Nureddin Nebati, tecrübeli bir politikacı olarak konuşmasında, 18 yaşına kadar herkesin ücretsiz sağlık hizmetine kavuştuğunu, okullarda ücretsiz kitap dağıtılması gibi uygulamaların kendi iktidarları döneminde gerçekleştirildiğini anlattı.

Sağlık Reformu ve Duble Yollar
Kütahya adayı İbrahim Bal da konuşmasının önemli bölümünü Sağlık reformları ve duble yollar gibi yatırımlara ayırdı. Antalya adayı İbrahim Türkiş ise ağırlığı uzmanlık alanı olan ekonomik gelişmelere ve vergi sistemine verdi.

Tek başına muhalefetin dayanılmaz çekiciliği
İbrahim Türkiş, daha öncesinden katıldığı bir toplantı olduğu için geceye bir miktar gecikmeli katıldı ve söze bir önceki toplantıda 9 muhalefet temsilcisine karşı tek başına mücadele ettiğini anlatarak başladı. SBF toplantısında ise onunla bu kaderi CHP adayı Fedai Toyran paylaşacaktı. Tokat adayı Toyran'ın konuşmasını uzatırken, "Üçe karşı bir kişiyim, üç kat süre almam lazım" çıkışı gecenin hoş anılarındandı. Toyran, yaptığı uzun konuşmada iktidarı ve uygulamalarını eleştirerek CHP politikaları için destek istedi.

Yeni Anayasa ve Gelir Dağılımı
Mezunlarımızdan gelen sorular üzerine adaylar yeni anayasa, gelir dağılımı bozukluğu ve taşeronlaştırma üzerine fikirlerini paylaştılar. Gece boyunca yaptıkları konuşmalarla ülkemiz adına ümit veren, çok değerli politikacılar olduklarını kanıtlayan adaylarımız maalesef Anayasa konusunda detaylı açıklama yapamadılar. Aslında sadece bu durum dahi Anayasa yapmanın ne kadar önemli, önemli olduğu kadar da zor bir iş olduğunun göstergesiydi.


Tüm SBF'liler kucaklaştı

Tartışma zaman zaman alevlense ve tansiyon yükselse de düzeyi hiç bir zaman düşmedi. Usulen edilen "dostluk kazansın", "demokrasi kazansın" sözlerinin mikro anlamda da olsa gerçekleştiğini görmek sevindiriciydi. Gecede tam anlamıyla demokrasi ve dostluk kazandı. Gece boyunca mezunlar hem hasret giderdi, hem de fikirlerini milletvekilliğine yaklaşmış arkadaşları ile bir kez daha paylaşma imkanı buldu. Güncelin konuşulduğu ama dostluğun hakim olduğu gecede, İstanbul SBF Kurucusu Prof. Dr Tarık Zafer Tunaya'nın dediği gibi birbirine tahammül edebilme yetkinliğini gösteren bilinçli ve farklı bir camianın temsilcileri olduğumuzu göstermiş olduk.


Okulumuzu temsilen Doç.Dr. Serhat Yanık, Siyasal Vakfı'nı temsilen Başkan Fahri Solak'ın da katıldığı toplantı, SBF'liler arasındaki güç birliğini yaşatacak organizasyonlara yeni dönemde çokça yer verileceğinin ilk sinyali oldu.


SBF'den çıkan milletvekili adaylarımızın hepsine desteğimiz tam. Başarılarının devamını diliyor ve gelecek dönemlerde okulumuzdan daha yoğun siyasi temsil olmasını ümit ediyoruz. İnanıyoruz ki seçilen tüm arkadaşlarımız, SBF'de aldığımız bakış açısıyla seçimlerden sonra da toplum için üretmeye ve kazandırmaya devam edecekler. Yolları açık olsun.

Paylaş :