ETKİNLİKLER

ETKİNLİKLER

Toplantı: II. MEZUNLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ YAPILDI

ETKİNLİK HAKKINDA

27 Kasım 2010 - Fakülte Dekanlığı, Mezunlar Derneği ve Siyasal Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düze

27 Kasım 2010 - Fakülte Dekanlığı, Mezunlar Derneği ve Siyasal Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul SBF Mezunlar Buluşması 500'e yakın mezun ve mezun yakınının katılımıyla gerçekleştirildi..

Fakültemiz kurucularından ve eski dekanlarımızdan Prof. Dr. Ali Ülkü Azrak'ın yanı sıra, yine okulun eski hocalarından Prof. Dr. Sevgi Güran, Prof. Dr. Duygun Yarsuvat, Prof. Dr. Mesut Önen de eski öğrencilerini yalnız bırakmadılar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bandosu'nun da renk kattığı buluşmaya katılanlar, o güne özel olarak açık tutulan Boğaz manzaralı üniversite yemekhanesinde (ÜNYEK) eski günleri anma fırsatı buldu. Geçmiş yıllarda okulu bitirdikleri halde diplomalarını henüz almamış 80'e yakın mezun törenle diplomalarını da aldılar.

DEKAN CENGİZ: YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR
Diploma töreni ve buluşma programının bir bölümü, kurucu dekan Prof. Dr. Tarık Zafer Tunaya'nın adını taşıyan anfide gerçekleştirildi. Buluşmadan bir gün önce dekanlık görevine atanan Prof. Dr. Emrah Cengiz, fakültenin bugüne kadarki başarısını daha da artırarak sürdürebilmesi için önlerinde yapılacak çok önemli görevler bulunduğunu ifade etti. Prof. Dr. Cengiz, bugüne kadar SBF mezunu sıfatının, akademik sıfatlarının hep önünde olduğunu ifade ederken, bu anlayışla fakülteyi daha da ileriye taşımak için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

MEHMET KARA: TANITIM ÖNEMLİ
Derneğimizin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kara ise SBF'nin başarısının daha da artırılması için sadece fakülte yönetimine değil, mezunlara da önemli görevler düştüğünün altını çizdi. Kara, gerek yurt içinde gerekse yurtdışında akademik çevrelerde yüksek değer biçilen bir fakülte olmasına rağmen, yapılan bilimsel çalışmaların çıktılarının kamuoyu ile paylaşılmasının büyük önem taşıdığını vurguladı. Kara bu çerçevede mezunların da fakültelerine ellerinden gelen desteği esirgemeyeceklerini kaydetti.

FAHRİ SOLAK, MEZUNLARDAN DESTEK İSTEDİ
Siyasal Vakfı Başkanı Fahri Solak da fakültenin başarısının, aynı zamanda mezunların da başarısı anlamına geleceğini ifade etti. Bu çerçevede Siyasal mezunlarını Fakülte'nin, Mezunlar Derneği'nin ve Siyasal Vakfı'nın gerçekleştirdiği kurumsal çalışmalara katkı yapmaya, ayrıca projeler geliştirip bunları kurumsal düzeyde hayata geçirme yönünde çaba harcamaya çağırdı.

TRT GENEL MÜDÜR YARDIMCISI KOÇ'UN KONUŞMASI
Bu yılki buluşmada mezunlar adına TRT Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Zeynel Koç bir konuşma yaptı. Koç, İstanbul Siyasal mezunu olmasının iş ve meslek hayatındaki başarısına yaptığı etkiyi anılar eşliğinde anlattı. Zeynel Koç, İstanbul SBF'den öğrendiği çok şey olduğunu ve bunların hayatının geri kalanında da kendisine rehberlik edeceğini ifade ettiği konuşmasını Ataol Behramoğlu'nun Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Birşey Var adlı şiirinin son dizelerini okuyarak tamamladı.

GÜMÜŞ YIL SERTİFİKALARI
Buluşmaya katılan 1985 mezunlarına, Vakıf, Dernek ve Dekanlık imzalı 25'İNCİ MEZUNİYET YILI (GÜMÜŞ YILI) sertifikaları takdim edildi.
Mezuniyetlerinin 20'inci yılını tamamlayan 1990 çıkışlı SBF'liler ise Ümit Doğanay anfisinde biraraya gelerek 20. yıl pastası kestiler, eski günleri yadettiler.

Mezunlar Buluşması'na pekçok eski mezun çoluk çocuk katılırken, bazı arkadaşlarımızın anne-babalarını görmek de herkesi duygulandırdı.

İSTANBUL SİYASAL, BELGESELLEŞİYOR
Mezunlar Buluşması'nda Derneğimizin eski başkanlarından, Yönetim Kurulu üyemiz Serpil Akyol Erden'in önerisiyle geliştirilen Siyasal Belgeseli projesi hakkında da bilgiler verildi. Fakültemiz hocalarından Doç. Dr. Mehmet Alkan'ın yönetmenliğini üstlendiği Belgesel'in önümüzdeki yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.
Belgesel çalışması çerçevesinde onlarca eski ve yeni hocanın, onlarca mezun ve mensubun görüntüleri kayda alındı. Dolayısıyla bu çalışma daha şimdiden bir belgeselin de ötesinde, Fakülte tarihi açısından çok zengin bir arşiv niteliği kazanmış durumda.

Paylaş :